We kindly inform that our company no longer deals with the sale of machine parts. The site is under reconstruction, please visit the contact tab. Thank you!

Big Dog fascynuje i przeraża


W laboratoriach wojskowych i specjalistycznych firmach inżynierskich powstają już produkty rodem z literatury science fiction. Przykładem jest choćby robot “Big Dog” firmy Boston Dynamics. Wideoprezentacja jego możliwości w serwisie YouTube obrosła już legendą.

W komentarzach do filmu często pojawia się – bardzo popularne w sieciowym żargonie – słowo “fake” (czyli coś nieprawdziwego). Internauci wciąż nie są pewni czy to co zobaczyli istnieje naprawdę, czy jest tylko efektem pracy utalentowanych grafików i speców filmowej od animacji.

W zdumienie wprawia zwłaszcza zdolność Big Doga do utrzymywania równowagi. Znakomicie obrazuje to scena kiedy idący robot znienacka otrzymuje silnego kopniaka w bok, a jednak nie przewraca się. Imponujący jest również jego taniec na lodzie. Czworonożny wytwór Boston Dynamics ma wielkości dużego psa czy też małego osła. Robot napędzany silnikiem spalinowym może poruszać się z prędkością ok. 7 km/h i pokonywać wzniesienia o nachyleniu 35 stopni. Konstrukcję kończyn wzorowano na rozwiązaniach spotykanych w przyrodzie. Specjalny komputer, zespolony z laserowym żyroskopem, kontroluje zachowania robota, w tym ruchy mające na celu odpowiednie przeniesienie ciężaru na poszczególne kończyny.

bigdog_a

Robot powstał w ramach projektu sponsorowanego przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), od której zaczęła się światowa przygoda z internetem. Big Dog bez problemu dźwiga 150 kg. Aż strach pomyśleć jakimi możliwościami będzie dysponować w pełni militarna wersja tego robota (np. wyposażonego w broń palną) oraz co mogłoby się stać w razie awarii jego systemu operacyjnego i utraty kontroli nad maszyną.

Poniżej film prezentujący “Big Doga” w akcji


Źródło: www.computerworld.pl

CONTACT

DAMATIC s.c.
ul. Kościuszki 49
44-351 Turza Śląska
Poland
Tel. +48 32 720 35 33
info@damatic.pl

We offer a wide range of machine parts such as gears, trapezoidal screws, racks, sprockets, gears, pulleys, belts, pulleys, chains, belts, gears, etc. We also have a wide range of range of aluminum profiles and accessories - such as : hinges, handles, fasteners, components. The scope of the automation of production, we can offer complete turnkey production plants based on industrial robots, conveyors, assembly stations, palletizing robots.
Kuka System Partner Izba Gospodarcza Wodzisław Aligator Gorzyce